Omnigym laitteiden esittelykuva.

24.6.2026

Ulkokuntosali avautunut kuntalaisten käyttöön – maksutonta treeniä viiden viikon ajan

Päivitetty 24.6.2026

Ulkokuntosalilaitteet ovat saapuneet Hirvihovin liikuntakeskuksen (Kuusitie 1) jääkiekkokaukaloon. Ulkokuntosali on käytössä ajalla 24.6. – 2.8.2026. Kokeilujakson jälkeen laitteet matkaavat eteenpäin.

Nyt vain testaamaan ja antamaan palautetta laitteista webpropol-kyselylomakkeella. Sateisella säällä kannattaa pitää mukana pientä pyyhettä jolla voi kuivata penkkiä tarvittaessa.

Liikunnanohjaaja paikalla opastamassa laitteiden käytössä 8.-30.7. keskiviikkoisin klo 10-11 ja torstaisin klo 13-14. Tervetuloa tutustumaan laitteisiin!

Kuntosalilla voi harjoitella suomalaisilla Omnigym-ulkokuntosalilaitteilla, jotka tarjoavat mahdollisuuden tehokkaaseen ja turvalliseen liikuntaan kaikenikäisille ja -kuntoisille.

Laitteissa harjoitusvastusta voi säätää helposti, mikä tekee niistä soveltuvia niin aloittelijoille kuin kokeneille liikkujille. Salilta löytyy monipuolisesti laitteita koko kehon harjoitteluun.

Ulkokuntosalin avaaminen on osa Omnigym Oy:n kansainvälistä tutkimushanketta, jossa selvitetään laitteiden käyttäjäkokemuksia, -määriä ja tyytyväisyyttä eri puolilla Eurooppaa. Tutkimus toteutetaan vuosina 2020–2025, ja väliaikainen ulkosali on tähän mennessä vieraillut jo yli 300 paikkakunnalla kymmenessä maassa.

Haluamme varmistaa, että laitteitamme käytetään mielellään ja että ne tarjoavat positiivisen kokemuksen. Tavoitteena on, että ihmiset palaavat liikkumaan yhä uudelleen. Se kertoo siitä, että olemme onnistuneet, sanoo Omnigym Oy:n toimitusjohtaja Kirsti Laasio.

Käyttäjäpalautetta ja käyttötietoa kerätään paikan päällä

Tutkimuksen aikana kerätään palautetta suoraan käyttäjiltä Webpropol-kyselyllä. Samalla seurataan laitteiden käyttöä sensoreiden avulla – mitattavia tietoja ovat esimerkiksi toistomäärät ja käyttöajat. Kaikki tieto kerätään anonyymisti eikä henkilökohtaisia tietoja tallenneta. Käyttödata ja asiakaspalaute jaetaan myös kunnan käyttöön.

Tule tutustumaan laitteisiin ja osallistu kyselyyn Omnigym- ulkokuntosalien käyttäjille.

Kyselyyn pääset myös oheisen Qr-koodin kautta.

Yhteistyössä Loimaan kaupunki ja laitevalmistaja

Hanke toteutetaan yhteistyössä Loimaan kaupungin ja kotimaisen laitevalmistajan Omnigym Oy:n kanssa. Suomessa pysyviä Omnigym-ulkokuntosaleja on jo yli 300, ja Euroopassa yhteensä noin 550. Laitteet ovat keränneet kiitosta sekä käyttäjiltä että kuntien päättäjiltä.

Kuvat Omnigym Oy.

Lisätietoja: Loimaan Hirvihovin jääkiekkokaukaloon tulevat kuntosalilaitteet ovat omilla alustoillaan, joille on noin yhden porrasaskelman korkuinen nousu. Alueelle pääsy esteetön.

#LoimaaLiikkuu #hyte #LiikuLoimaalla #omnigym #LisääLiikettä #ulkokuntosali

Takaisin listaukseen