23.4.2026
Markku Mäkitalolle Loimaa-mitali
Loimaalla pitkään vaikuttaneelle yritysjohtaja Markku Mäkitalolle on luovutettu Loimaa-mitali 22.4.2026. Mitali myönnettiin joulunavauksessa 2025, mutta luovutus siirtyi tuolloin myöhempään ajankohtaan.
Mitalin myöntämisen perusteena ovat Mäkitalon merkittävät ansiot liike-elämässä. Hänen pitkälle yrittäjyysuralleen mahtuu mm. Martekin perustaminen, ja nykyisin hän toimii Timberwisen toimitusjohtajana. Yritystoiminnan ohella Mäkitalo on ollut aktiivinen kulttuuriperinnön vaalija, erityisesti Vihannonkulman ja Loimirannan kiinteistöjen elvyttämisessä. Vapaa-ajallaan hän on mukana myös liikunnan edistämisessä yhtenä Alastaro Golfin pääomistajista.
Mitalin luovutti kunniamerkki- ja arvonimitoimikunnan puheenjohtaja Olavi Ala-Nissilä. Kunniakirjan ojensivat kaupunginjohtaja Jari Rantala ja kehittämisjohtaja Paavo Laaksonen.
Loimaan kaupunki onnittelee lämpimästi Markku Mäkitaloa ja kiittää mittavasta työstä Loimaan elinvoimaisuuden hyväksi.
