Taustalla yöllinen pilvi taivas jossa myös kuunsirppi. Keskellä kuvaa teksti: Loimaan Taiteiden yö 14.-15.8.2026

1.8.2026

Loimaan Taiteiden yö 14.-15.8.

Kaksipäiväinen Loimaan Taiteiden yö järjestetään entistä laajempana.

Perjantaina 14. päivä elokuuta Keskuspuisto muuttuu taidepuistoksi samaan aikaan järjestettävän kauppojen yön kanssa. Eri puolella puistoa kuullaan runoja ja musiikkia. Koko perheen tapahtuma on maksuton ja paikalle saa tulla vaikkapa piknikille. Halukkaille on tapahtumassa myös mahdollisuus myös esiintyä itse!

Lauantaina 15. päivänä pääsee tutustumaan taidenäyttelyihin, mm. Taideseuran toteuttamaan Sirkka Anttilan muistonäyttelyn, seuraamaan Loimaan Teatterin harjoituksia ja nauttimaan eri paikoissa järjestettävistä esityksistä.

Alpo Jaakolan Patsaspuisto on avoinna molempina päivinä kello 23 asti ja puiston veistoksia valaistaan kello 20 alkaen. Puistoon on kätketty lukuisia maalattuja kiviä löydettäväksi.

Tietoja päivitetään aktiivisesti Taiteiden yö -tapahtuman kotisivuilta, joista löytyy tarkemmat aikataulut, tiedot ja osoitteet. Muita Taiteiden yön aikana järjestettäviä tapahtumia löytyy Loimaan tapahtumakalenterista.

Takaisin listaukseen