14.1.2025
Kirjastoissa jaetaan liukuesteitä yli 75-vuotiaille to 16.1.2025 lähtien
Kirjastoissa aletaan jakaa maksuttomia liukuesteitä yli 75-vuotiaille loimaalaisille torstaista 16.1.2025 lähtien. Liukuesteitä jaetaan kaikista kirjastoista eli pääkirjastosta sekä Alastaron, Hirvikosken ja Mellilän lähikirjastoista niiden aukioloaikoina.
Liukuesteet saadakseen yli 75-vuotias tarvitsee kirjastokortin, jotta hakijan henkilöllisyys voidaan tarkistaa. Kirjallisen valtuutuksen ja kirjastokortin avulla voi myös läheinen noutaa liukuesteet, jos henkilö ei itse pysty asioimaan kirjastossa.
Liukuesteitä on neljää kokoa: S, M, L, XL, joista yleisimmät koot ovat M ja L. Kirjaston henkilökunta avustaa oikean koon valinnassa, mutta sovitukseen kannattaa ottaa mukaan ne kengät, joiden kanssa liukuestettä haluaa käyttää.
Liukuesteet ovat Devisys Original -merkkiset ja niissä on nahkainen tarrasäätöremmi, jonka saa helposti paikoilleen. Tuotteissa kovametallinastat on sijoitettu kantapään alle, ja kantaliukuesteitä pidetäänkin malleista monikäyttöisimpänä. Laattalattioilla liukuesteet voivat olla liukkaat, mutta ne voi irrottaa tai niillä voi kävellä lyhyen matkaa päkiöillä.
Liukuesteitä jaetaan aluksi noin 240 paria, mutta uusi erä on tulossa muutaman viikon kuluttua.
Lisätietoa saa Martti Koskiselta (Suutari Koskinen/Muotiliike Today, Turuntie 10), ja hänelle voi ohjata myös mahdolliset reklamaatiot.
Liukuesteitä jaetaan yksi pari/henkilö ja niin kauan kuin tuotteita riittää.

