12.12.2024
Ulkoluistelukenttien ja hiihtolatujen tilannetiedotus 12.12.24
edit. 17.12.24 Lisätty linkki Loimaan Hiihto-Niilot ja -Nellit ryhmään.
Talviset kelit tulevat vaihtelevalla tuulella, välillä pakkasta välillä plussakelejä, lunta ei ole vielä paljoakaan mutta odotamme innolla luistelujäiden ja hiihtolatujen valmistumista kelien niin salliessa.
Jäiden pohjia jäädytetään parhaillaan eri puolilla kaupungin luistelukenttiä ja – kaukaloita, mutta sääolosuhteet vaikuttavat edistymiseen. Kenttien pohjat eivät ole vielä täysin kunnossa, eli voi olla epätasaisuuksia. Varovaisuutta mukaan, jos haluaa käydä jo kokeilemassa (kypärä päähän). Suojasäät tuovat aina omat haasteensa jäiden kunnossa pysymiseen. Ulkojäitä tekee ja kunnostaa kaupungin lisäksi myös urakoitsijoita ja talkoolaisia mm. kylillä, jotta jäät saataisiin luisteltavaan kuntoon.
Hiihtolatujen osalta tilanne on odottava. Lunta ei ole vielä riittävästi latujen pohjien kunnostukseen, mutta heti kun saadaan tarpeeksi lunta, aloitetaan pohjien teko ja ladut pyritään saamaan kuntoon heti kun mahdollista.
Tiedotamme tilanteesta lisää kaupungin sivuilla ja liikunnan Facebook-kanavilla, kun tilanteessa tapahtuu muutoksia.
Hiihtäjille ajantasaista tietoa Loimaan seudun laduista löytyy myös Facebook-ryhmästä Loimaan lehden Hiihto-Niilot ja -Nellit, ota seurantaan.
Pidetään peukkuja että tulisi pikkupakkasia ja lunta enemmän! 👍✨